Press enter to see results or esc to cancel.

Japon Balıkları ve Felsefesi

Japonlar taze balığı hep çok sevmişlerdir.Fakat Japonya sahillerinde bol balık bulmak mümkün olmamaktadır.Balıkçılar, Japon nüfusu doyurabilmek için daha büyük tekneler yaptırıp daha uzaklara açılabilmişlerdir.Balık için uzaklara gidildikçe, geridönmesi de daha çok vakit alır olmuştur.Dönüş bir-iki günden daha uzarsa, tutulan balıkların da tazeliği kaybolmaktadır.

 

Japonlar tazeliği kaybolmuş balığın lezzetini sevmemişlerdir.Bu problemi çözebilmek için balıkçılar teknelerine soğuk hava depoları kurdurmuşlardır.Böylece istedikleri kadar uzağa gidip, tuttuklarını da soğuk hava deposunda dondurulmuş olarak saklayabileceklerdi.
Ancak japon halkı taze ile donmuş balık lezzet farkını hissedebiliyor ve donmuş olanlara fazla para ödemek istemiyorlardı.

 

Balıkçılar bu defa teknelerine akvaryumları yaptırdılar.Balıklar içeride biraz fazla sıkışacaklardı, hatta birbirlerine çarpa çarpa biraz da aptallaşacaklardı, ama yine de canlı kalabileceklerdi.Japon halkı canlı olmasına rağmen bu balıkların da lezzet farkını anlayabiliyorlardı.

Hareketsiz, uyuşmuş vaziyette günlerce yol gelen balığın, canlı, diri, hareketli taze balığa göre lezzeti yine de etkilenmişti.

 

Balıkçılar nasıl olacakta Japonya’ya taze lezzetli balığı getirebileceklerdi ?

 

Siz olsaydınız ne yapardınız ?

 

Hedeflerinize ulaşır ulaşmaz, mesela mükemmel bir eş buldunuz veya çok başarılı bir firmaya girdiniz, borçları ödediniz v.s.
Heyecanınız kaybolmaya başlamaz mı ? Aşırı çalışmanız gerekmiyorsa rahatlamazmısınız ?
Lotoda büyük ikramiyeyi kazananlar parayı savurmaya başlamaz mı ?

Japonların taze balık probleminde olduğu gibi çözüm aslında basittir. 1950’lerde L.RonHubbart’ın gözlemlediği üzere ‘insanoğlu ancak hırs iddiası içinde bulunursa anormal çabalar sarfeder.’ Ne kadar akıllı, azman, inatçı iseniz iyi bir problemle uğraşmaktan o kadar zevk alırsınız. Problem sizi ne kadar zorluyorsa ve siz onu adım adım çözebiliyorsanız bundan da o derece mutluluk duyarsınız, heyecan duyarsınız ve enerji dolu, canlı, ayakta kalırsınız.

Japonlarda balıkları yine teknelerindeki akvaryumlarda tuttular, ancak içine küçük bir de köpekbalığı attılar.Bir miktar balık, köpekbalığı tarafından yutulmuştu, ama geride kalanlar son derece hareketli ve taze kalabilmişlerdi.

Problemlerden uzaklaşmaktansa içine atlamak, boğuşmak ve onları yenmek gerekir.

Sevgili dostlar, hayatımız her gün yeni bir mücadele ile geçiyor, bizleri de mücadele gücümüz ayakta tutmuyor mu ?

 

Sevgiyle kalın…

Comments

Comments are disabled for this post