Press enter to see results or esc to cancel.

SAĞLIK GÜZELLİK ESTETİK VE İŞTE DERMOKOZMETİK

Hepimiz güzel görünmeyi seviyoruz.

Teknolojinin ve farkındalığın arttığı günümüzde hepimiz yoğun iş hayatı ve özel yaşamımız arasında her yere yetişmeye çalışıyor ama kendimize yetemiyoruz.

Makyaj yapmayı çok sevmediğim için doğalkende cildimin sağlıklı ve güzel görünmesini istiyorum. O nedenle cildimin bakım ve sağlığına önem veriyorum. Cilt sağlığına önem veren ürünler Dermokozmetikler ve bu ürünler sadece yetkili eczanelerde satılıyor.

Dermokozmetik ürünler, dünyada hızla gelişen AR-GE sayesinde kök hücre ve büyüme faktörü ürünleri ile genetik yaşlanmayı yavaşlatarak çığır açmaktadırlar.

El kremlerimi bile uzmanına danışmadan içeriklerini öğrenmeden almam. İşte bunun için arkadaşım, dostum sağlık konusunda en yakın danışmanım eczacı Meral Özer’den Dermokozmetik konusunda bilgiler aldım.

Öncelikle Dermokozmetik nedir ? Neden eczanede ve eczacı danışmanlığında satılmalıdır ?

Dermokozmetik, cilt, saç ve vücut bakımı için kullanılan, ilaç teknikleri kullanılarak geliştirilmiş, ilaç gibi hazırlanan ama ilaç olmayan, ve dermotolojik klinik testlerden geçirilmiş cilt ürünleri. Dermokozmetik ürünler sadece yetkili eczanelerde satılır çünkü;

Eczacı; kozmetik alanında akademik eğitim almış, ürünlerin içindeki etken maddelerin etkisini, yan etkisini, cilt tipine uygun ve kullandığınız ilaçlarla birlikte en doğru şekilde size en faydalı olarak kullanmanızı sağlayan sağlık danışmanıdır.

Cilt bakımında neden dermokozmetik ürünleri tercih etmeliyiz?

+ İlaç sanayideki benzer ve güvenilir üretim tesislerinde üretilirler.
+ Dermokozmetik ürününün içinde parfüm yoktur. Ambalajı sade ve güven vericidir.
+ Dermokozmetikler sadece cilt problemine yardımcı ürünler değil, bunun yanında UV ve çevresel faktörlerin sebep olduğu yaşlandırıcı etkilere karşı da cildimizi korur.
+ Dermokozmetikler, biyoteknolojik laboratuvarlarda, etken maddelerin cildin alt katmanlarına (canlı hücre katmanları) inmesini sağlayacak teknolojilerle üretilirler.
+ Dermokozmetikler, güçlü ve güvenilir etken maddeler içerirler. 
+ Dermokozmetikler, cilt kusurunu kapatarak değil; düzenli kullanım sonunda cilt problemini geriye götürecek/geçirebilecek etken maddeler içerirler.

 

Dermokozmetik ürünler nelerdir ?

 “Herhangi bir cilt probleminin azalmasına yardımcı olan (alerjik, aşırı derecede kuru yada yağlı, nemsizlik, kırışıklık, elastikiyet kaybı, leke, akne, kılcal damar vs) insan vücudunda ve doğada doğal olarak bulunan etken maddeler içeren; krem, jel ve serum formda olan cilde sürülen (topikal) cilt bakım ürünleridir.”

Dermokozmetik ürünlerin içeriğinde neler var ?

Hyaluronik Asit: Kendi ağırlığının 1000 katı kadar nem tutma özelliği bulunmaktadır. Nemi en uzun süre tutan etken maddedir.

Retinol: A vitamini. Anti-aging, Anti-akne.

C Vitamini: Cildi sıkılaştırır, ton bozukluklarını azaltır, cilde canlılık verir. Göz altı morluklarının azalmasında etkilidir. Serbest radikallerin yaşlandırıcı etkilerini azaltır.

Squalane: Pul pul dökülen cildi nemlendirir, rahatlatır. Güneş yanığı sonrası irritasyonu azaltır. Sebaroik dermatit ve atopik dermatit tipi ciltleri yoğun nemlendirir, rahatlatır.

Azaleik asit: Rozasea tedavisinde son derece etkilidir. Antianflamatuar, antibakteriyal ve anti-keratinizing ölü hücreleri atarak cildin kalınlaşmasını engeller.

Glycolic Asit: Meyve asididir. Alpha-hydroxy asitler olarak en küçük ve en derin katmana nüfuz etme özelliğine sahip olan formudur. Ölü hücrenin atılmasını sağlar, tıkanmış gözenekleri açar. Cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlayarak kollajen üretimini tetikler. Düzenli kullanım ile leke ve çizgilerin görünümünü azaltır.

Salicylic Asit: (Beta Hydroxy Asit) Yüzeysel cilt peelingi için kullanılır. Fazla yağı atar, tıkanmış gözenekleri açar. Sivilce ve akne problemlerinde etkilidir. Düzenli kullanım ile leke ve çizgilerin görünümünü azaltır.

Tetrahexyldecyl Ascorbate: C vitamininin yağda çözünen formu. Ascorbic Asit’e göre 10 kat daha fazla etki gösterir. Cildi sıkılaştırır. Ciltteki doğal yağlarda anında çözüldüğünden dolayı, cilt su ile yıkansa bile etkisini kaybetmez. Bu da ciltteki kalıcı etki adına önemli bir özelliktir.

Argireline (Acetyl Hexapeptide): Cilt kırışıklıklarının görünümünü azaltan eşsiz peptittir. Özellikle göz çevresi, alın, dudak çevresi kırışıklıklarını azaltmada etkilidir.

Dimethylaminoethanol (DMAE): Cildi sıkılaştırır. İnsan vücudunda da doğal olarak bulunur. Cilde sürüldüğünde (topikal) yaşlandırıcı etkisi bulunan serbest radikalleri bastırır. Cilt hücrelerinin ömrünü uzatarak, yaşlanmış ve zayıflamış dokuları yeniler.


Cilt sağlığımız için neler yapmalıyız ?

  • TEMİZLİK
  • NEMLENDİRME
  • GÜNEŞTEN KORUMA
  • STRESTEN KORUMA
  • BESLENME

Kısaca özetlersek ; doğal ve doğala yakın bir hayat tarzı sürdürmek, dengeli beslenmek, fiziksel tedbirlere dikkat ederek güneşten korunmak, kaliteli, güvenilir, etkinliği laboratuvar koşullarında test edilmiş Dermokozmetik ürünler kullanarak sigara ve alkolden uzak durarak, stresi olumlu yönde yöneterek genel sağlığımızla birlikte cilt sağlığımızı da en üst düzeyde koruyacak ve zamana meydan okuyacağız.

Comments

Comments are disabled for this post