Press enter to see results or esc to cancel.

Kaşa İmza Atan Kadın

Kuaför salonları, bayanların kendilerine bakım yaparken rahatladıkları yerlerden biridir. Bakım ve güzellik bahanesiyle gidilir ama bahanelerin içinde kendini rahatlatma ve moral vardır. Saç, manikür, pedikür ve makyaj yapabilirsiniz ama eğer düzgün bir kaş ifadeniz yoksa yüzünüze hiç anlam katılmamıştır.

 

Kaşlarınız, yüzünüze anlam katan en önemli öğedir. Verdiğiniz şekle göre sizi daha yumuşak ya da daha sert mizaçlı görünen biri yapabilir. Bu yüzden de önce yüz tipinizi, göz şeklinizi belirlemeli, daha sonra uygun kaş tipini bulmalısınız. Unutmayın ki kaşlar yüzümüzün vitrinidir.

 

Bu hafta kaş alımı, bakımı ve güzellik sırlarını öğrenmek için ‘’Almina Kuaför ve Güzellik Salonu’’ sahibi Sibel Hovarda’nın konuğuyum. Sibel Hovarda; Sıfırdan iş hayatına atılmış, ailesinin özellikle babasının kadın çalışmaz sözlerine, karşı çıkmasına rağmen dükkanını açmış,başarılı bir iş kadını. Aynı zamanda kardeşi Sinem Şengül ile güzel bir kardeş işbirliği sergiliyorlar.

 

Sevgili Sibel, 15 yıldır Manisa’daki bayanların kaşlarına imzasını atıyor. Birçok kadına örnek olabilecek 15 yıllık bir başarı sergiliyor. Sevgili Sibel’e ne zaman kaş aldırmaya gitsem, hep sıra beklerim. Röportaj günümüzde de müşterilerin işlerinin bitmesini bekledik.

 

DSCF6403

 

Okurlarımız için kendinizi tanıtır mısınız ?

 

Manisa doğumluyum. Evliyim, üniversitede okuyan bir kızım var. Hayatımdaki en büyük mutluluk kızımı mutlu görmek. Eşimde erkek berberi. İşimdeki başarımın sırrı eşimin ve kızımın desteği.

 

İş hayatına nasıl başladınız ?

 

Babamın ve annemin karşı çıkmasına rağmen, 12 Haziran 1997’de Ege Sistem Dershanesinin altında, dar uzun bir dükkanda tek başıma başladım. Her gün dükkanımın temizliğine kadar kendim ilgileniyordum. Bir yıl, her gün müşteri gelsin diye dua ettim. Esnaflık zordur, önce kendinizi kanıtlamanız önemli. Babamın en baştan kadın çalışmaz evde oturur sözlerine rağmen yılmadım. Bir kaç yıl sonra başarılı olduğumu gördüklerinde hepsi bana destek oldular. Müşterilerim bana kaş uzmanı, dükkanımada kaş merkezi diyorlardı.

 

Tebrik ederim. Azmin zaferi olmuş, peki şimdiki güzellik salonuna ne zaman geçtiniz ?

 

Dört yıl önce bu dükkanımıza kardeşim Sinem Şengül ile ortak olarak geçtik.

 

Büyük kapsamlı bir güzellik salonu açmak nerden aklınıza geldi ?

 

Müşterilerim talep ettiler. Sadece kaş yada sir için gelen müşterilerim, ‘Kuaför ve diğer hizmetlerde olsun, gelmişken hepsini yaptırıp öyle çıkalım.’ diyorlardı.

Yeni dükkanınızda kardeşiniz ve bir kaç akrabanızla çaışıyorsunuz…
Evet, dükkanda işteki başarımda en büyük desteğim kardeşim. Dükkanı açtığım ilk dört yıl yanlız çalıştım, daha sonra kardeşim Sinem’i yanıma aldım. Yeni dükkanımızda söylediğim gibi kardeşim Sinem ile ortak olduk. Daha sonra halamı ve birçok akrabamı yanımıza aldık. Allah herkesin rızkını verir. Onlar ne kadar iyi olursa, bende o kadar iyi olurum diye düşünürüm hep.
İki kardeş sürekli aynı dükkanda olmanın artıları, eksileri var mı ?
Çok güzel anlaşıyoruz ama iş hayatı zor malum, arada ufak tefek tartışmalarımız olsa da sarmaşıp, ağlayıp barışıyoruz. Kardeşlikten sonra iştede ortaklık ve işbirliği çok büyük bir başarı getirdi.

SAM_0089 (1)

 

 

Şu anda salonda kaç kişi çalışıyor ?
14 kişi çalışıyor.
Yeni salonda hangi hizmetleri veriyorsunuz ?
Kaş alma, sıcak ağda, siir, kartuşlu sir, manikür, pedikür; özellikle pedikürdeki arkadaşımız tırnak batmalarını çok güzel tedavi ediyor. Kuaför ve gelin saçları yapılıyor.
Hizmet verdiğiniz her bölümün sorumlusu ayrı değil mi ?
Evet, her bölümün, branşın en iyisini seçtim. Herkesin en iyi olduğu konuyu yapmasını sağladım.

Peki siz neden özellikle kaş üzerine profesyonelleştiniz ?
Çocukluğumdan beri resim yapmayı çok severim. Kaşa hep ilgim vardı. Bir insanın yüzüne baktığımda önce kaşları ilgimi çekerdi. Kaşı görebilmek önemli, almak değil. Özellikle kadında kaş çok önemli, yüze anlam ve ifade katıyor. Bayanların kaşları alındıktan sonraki yüzlerindeki gülümseme, onları mutlu etmek beni çok mutlu ediyor.
Sibel hanım, sizin aldığınız kaşlar belli oluyor. Bana da herkes soruyor, ‘Kaşlarınızı nerede aldırdınız ?’diye. Kaşta marka oldunuz, kaşa kendi imzanızı nasıl atıyorsunuz ?
Kaşı almak değil, görebilmek çok önemli. Kaşa verilen hat yüzdeki ifadeyi değiştirir. Yüzüne hangi ifadeyi vermek istersen kaşlarınıda öyle aldırtırsın. Örneğin kaşlar çatıksa ifadeyi yumuşatacaksın, yuvarlak, şaşkın bir ifade varsa sertleştireceksin.

Kaştaki ifadeyle ilgili güzel bir anınız var mı ?
2011 Miss Model of Türkiye güzeli Asuman Arifoğulları müşterimdi. Yarışma sırasında kaşlarını çok beğenmişler. Çıkınca ajansta almışlar ama ifadesi değişti diye beğenmemişler. Sadece kaşını aldrımak için Manisa’ya geldi, kaşlarını düzelttik ve geri döndü.

Bize yüz tiplerine göre kaş şekillerinden örnekler verir misiniz ?
Kare Yüz
En ideal kaş şekli: Zarif ve yuvarlak bir kavise sahip kaşlar, kare yüzler için en ideal olanı. Bu yüz şeklinde hatlar zaten güçlü olduğu için ifadeyi yumuşatmak adına keskin açılardan kaçınmak gerekir.

Oval Yüz
En ideal kaş şekli: Kesinlikle, kuyruğu mümkün olduğunca uzun olanlar. Gözlerle aynı hizada bitmeyen ve dışarı doğru devam eden kuyruklu kaşlar oval yüzleri dengeler ve fazla uzun görünmesini engeller.

Kalp Yüz
En ideal kaş şekli: Mümkün olduğunca kısa ve kalın olanlar. Kaşlarınızın yüzünüzde bir denge unsuru gibi görev yapması gerekir. Fazla uzun olmamalılar çünkü bu çenenizi olduğundan çok daha dar gösterecektir.

 

Yuvarlak Yüz

En ideal kaş şekli: Güçlü bir açısı olan, kavisli kaşlar. Kaşların kavisi ne kadar oyuksa yüz de o kadar şekilli, keskin hatlı görünebiliyor, yüzünüz yuvarlaksa kavislere ağrlık vermelisiniz.

 

579757_371829476230448_1486389487_n

Kaş bakımıyla ilgili neler önerirsiniz ?

 

Vücudumuz gibi kaşlarımızında masaja ihtiyacı var. Özellikle dökülüyorsa, her gece badem yağıyla yukarıya doğru hafif masaj yapılmalı.

 

Kaşları boyamak iyi mi ?

Bitkisel boyayla boyanırsa iyi fakat kaşların rengini açtırmayı önermiyorum. Kaşları çok yıpratıp, döküyor.

 

Sinem hanım,yüze sir yaptırmak faydalı mı ? Cildi sarkıtır mı ?
Alerjik bir durum yoksa yüze sir yaptırmanın hiç bir sakıncası yok. Tam tersi ciltteki ölü deriyi aldığı için cilde peeling yapmış oluyor.
Çok kıllı ciltlerde 1,5 ayda normal ciltlerde yaza ve kışa girerken cildin tümüne sir yaptırmalarını öneririm.


Lazer konusunda ne düşünüyorsunuz ?

Lazerin zararları yeni çıkıyor. Önümüzdeki yılarda daha çok belli olacaktır. Bize gelen bir çok müşterinin yüzüne lazer yapılmış, kaşları dökülmüş… Buna benzer bir sürü örnek, bu yüzden ben lazeri önermiyorum. Doğal yöntemler her zaman daha iyi.

Yeni iş yeri açan meslektaşlarınıza neler önerirsiniz ?

Dükkan açmak, eleman çalıştırmak çok sabır ve fedakarlık istiyor. Sabırlı ve hoşgörülü olmalarını tavsiye ederim. Biz her müşterimizi, evimize gelmiş misafirimiz gibi görürüz. Güleryüzle hizmet vermeye çalışırız.

Bir iş kadını olarak ihtiyacı olan kadınlara da destek oluyorsun?

İhtiyacı olduğunu hissettiğim her kadına ayaklarının üzerinde durması için elimden geleni yaptım. Kadının kadına desteği çok önemli. İş hayatında kadınlar mutlaka olmalı.

 

Comments

Comments are disabled for this post