Press enter to see results or esc to cancel.

NE MASUM ÇOCUKLARDIK BİZ

Ne masum çocuklardık biz. Okula yürüyerek giderdik, en lüks yemeğimiz; kızarmış salçalı ekmekti. Sıcacık kömür sobasının başında ders yapmak bile zevkliydi. Biz masumduk, insanlar samimiydi, hayat hep daha iyiydi sanki masumiyet olunca.

Bir tek masumiyet vardı elimizde o da kalmadı şimdilerde…

Teknoloji gelişti, uzaya bile uydu gönderiyoruz ama bazen yan komşuyu göremiyoruz.

Güzel ülkemin bitmeyen, tükenmeyen taciz ve tecavüz vakalarına bir yenisi daha eklendi.

Manisa Alaşehir’de,  4 yaşındaki Irmak… Yapılanları yazamıyorum bile midem bulandı caniden… Allah ailesine sabırlar versin…

Hep 4 yaşında kalacak melek Irmak…

Çünkü el kadar ilçede daha öncede tecavüz suçundan hapishaneye girip çıkmış bir pedofili ile yaşadığı için!

O anne kızının elinden kahve içemeyecek, ilk erkek arkadaşını dinleyemeyecek…
İğreniyorum sizin gibi insanlardan (!) nefret ediyorum!
Buna benzer birçok vaka var…

2016 yılında Irmak’ın geleceğini konuşacağımıza katiline lanet okuyoruz!
Bir çok çocuk, genç kız, kadın cinayeti, taciz ve tecavüzü var maalesef…

Ve hala okula gidemeyen, erken yaşta evlendirilen genç kızlarımız var. Okumuş kariyer yapmış iş kadınları bile maalesef birçok erkek kadar özgür değil…

Dünyanın farklı coğrafyalarında, farklı acılar yaşayan kadınlar var.

Kadına karşı uygulanan taciz, tecavüz ve her tür şiddet davalarında, cezalar caydırıcı olmalı. Eğitimli insanlar bile bunu yapıyorsa demek ki önce, İNSAN olabilmenin gerekleri gibi dersler verilmeli. Hayvanlar bile kendinden küçüğe, çocuklara zarar vermezken İNSAN olabilmek en önemli meziyet bu zamanlarda.

Yazlık komşumuz anlatmıştı; Amerika’da, bir yabancı adam, 8 yaşındaki erkek çocuğun yanına geldi ve bazı aksilikler olduğunu, annesinin kendisini yolladığını, çocuğun kendisi ile gelmesi gerektiğini söyledi. Bunun üzerine çocuk adama sordu: Pekala o zaman şifreyi söyle, nedir? Adam bunu duyunca, hızlıca çocuğun yanından uzaklaştı. Çünkü; Annesi daha önce çocuğu ile konuşmuş ve aralarında bir şifre oluşturmuşlardı. Şifreyi söylemeyen hiç kimse ile gitmemesi gerektiğini tembihlemişti. Ve bu küçük ayrıntı, belki de küçük çocuğun hayatını kurtarmıştı.

Çocuklarınızla konuşun. Aranızda bir şifre oluşturun. O şifreyi söylemeyen kimse ile gitmemesini söyleyin. Belki de bu şekilde çocuklarımızı biraz daha koruyabilir, hiç olmazsa kendi dünyamızı biraz daha emniyetli hâle getirebiliriz.

Bir tek masumiyet var elimizde onu çocuklarımıza öğretmeliyiz önce masumiyeti, sonra kendilerini korumayı.

Sevgi ile kalın…

Comments

Comments are disabled for this post