Press enter to see results or esc to cancel.

YOLCULUK ASLINDA YILLAR ÖNCESİNDEN HAMURUMUZDA EMEK, FIRINIMIZDA TARİH VAR

Bu hafta güler yüzü ve çalışkanlığıyla takdir ettiğim Simit Dünyası işletmecisi sevgili Duygu Gültekin’in konuğuyum.

70’li yılların kelleci fırınından, 2016 Simit Dünyasına uzanan bir simit hikayesi bu…

41 yıllık bir başarı şimdi kendi içinden yeni lezzetli bir marka yarattı, İKRAMCI.

Bu yıl sektörde 41. Yılınızı kutluyorsunuz. Meslek babadan mı geliyor ?

Evet,babam İsmail Gültekin’in mesleği simit ve fırıncılık . Aslında klasik bir hikaye. Küçük yaşlarda simit satarak başlayıp sonrasında fırınlarda çıraklık, ustalık ve 1975 yılında Manisalıların çok iyi bildiği meşhur kelleci fırını.

2004 yılına gelinceye kadar babam bu şekilde devam etti.

Girişimci genç bir iş kadını ve kardeşler olarak kendi markanızı mı yarattınız ?

2004’ de ilk şubemiz açıldığında babam ben ve 2 erkek kardeşimle birlikte daha genç daha güçlü daha modern simitçilik yani özetle Manisa simit dünyasının yılları başlamış oldu.

DSC_2668

HAMURUMUZDA EMEK, FIRINIMIZDA TARİH VAR.

Simit dünyasının ilk kuruluşundan bu yana tarihini anlatır mısın?

Simit dünyasının tarihine gelmeden önce ben biraz kelleci fırınından bahsetmek istiyorum. Düşünün ki 70’li yıllar dere boyunda bir mahalle, yıllanmış bir çınar ağacı ve karşısında küçücük bir odun fırını ve bu fırının kapısı hep açık (şu anki şubelerimizde olduğu gibi ) çıtır simit, ekşi mayalı ev ekmekleri , taban simit ve nohut ekmeği çıkıyor. Mahalleli yemeklerini,poğaçalarını, böreklerini pişiriyor, sokak satıcıları…

24 saat açık esnaf dükkanı. Bu kültür istedik ki simit dünyasında da devam etsin. Şuan da bizim önceliğimiz simit ve çeşitleri, nohut ekmeği , taban kumru …  simit dünyasının tarihinin temelleri bunlar.

DSC_2860

Peki neden simit dünyası ?

Çünkü çıtır çıtır sıcacık simitlerin ,böreklerin , ev usulü pastaların , sıcak kurabiyelerin , limonataların , kabak tatlısı , kalburabastının adresi …

Ve en önemlisi simit gibi Türk mutfağının önemli bir kültürünü mahalle arası fırınlardan daha nezih mekanlarda devam ettirme çabası için.

Simit dünyasının kendine özel menüleri var mı ? Hangi ürünler daha çok talep ediliyor ?

Simit çeşitlerinin dışında kabak tatlısı var mesela Antakya bölgesinin yöresel tatlısı. Her yıl sonbaharda Antakya’dan o bölgede yetişen kabaklarımız gelir ve bir yıl boyunca vitrinlerimizde yerini alır. Elmalı kurabiyemiz , lorlu kurabiyemiz ve havuçlu tarçınlı ev pastamız hem müşterilerimizin hem de bizim favorimiz ve bunlar gibi daha onlarcası…

DSC_2669

Kabak tatlısını bile Antakya’dan getiriyoruz dedin sattığınız her ürünün içeriğine özen gösterdiğinizi biliyorum bunlardan bahsedermisin

Evet, damak tadına, lezzete, hijyene ve gıdaların orijinal olmasına önem veriyoruz. Örneğin klasik pastane malzemeleri değil,hakiki zeytinyağı, tereyağ kullanıyoruz. Dükkanımızda asla glukoz ve mısır şurubu bulunmaz.

Simit biz Türk’lerin gelenekselleşmiş bir gıdası sizde de çeşitleri var. Neler bunlar ? Simitin sofralarımıza gelene kadar olan hikayesini anlatırmısın

600 yıllık bir tarihi var simidin… dediğiniz gibi gelenekselleşmiş Türk ürünü.  Özellikle ege bölgesi için çok önemli İzmir’in gevreği , Manisa’nın çıtır simidi ve tabi ki taban simit ve kumrusu. Hikayesine gelirsek malzemelerde ki özenle başlıyor. Un, susam,  pekmez, odun fırını ve tabi ki ustalık. İçli simitlerde kaşarlı, sucuklu, karışık, zeytinli gibi çeşitleriyle genellikle öğrencilerin tercihi oluyor.

Taban Simitin patentini alacaksınız sanırım bu konuda bilgi verirmisin

Taban simit aynı hamurdan olan nohut ekmeği, sabahları domates biber peynir ile hazırlanan kumru ve nohut peksimeti.

Yukarıdaki bu kelimeler ile patent çalışmalarına başladık 3 yıl önce CBÜ Gıda Mühendisliği bölümüyle ortaklaşa yapılan çalışmalar ile taban simidinin coğrafi işareti , artık Ege Bölgesi ve Manisa’nın. Biz istiyoruz ki bu nohut mayası kıyıda köşede kalmasın sadece Ege Bölgesi, Türkiye değil bu kıymetli değeri dünyaya tanıtalım. Yakın zaman da belgelerini bekliyoruz kamuoyuyla paylaşacağız.

DSC_2672

Simit dünyası  Manisa’nın markası, kaç şubeniz var ?

Manisa merkezde, Ulupark, Karaköy ve sanayi şubelerimizle 3 tane, Soma’da 1 tane toplam 4 şubemiz var.

Simit dünyasının en sevdiğim özelliği mutfağınızın herkese açık ve steril olması

Yukarıda söylediğimiz gibi simit çok seviliyor. Ama üretim kısmı maalesef yıllarca çok kötü şartlarda olmuş. Merkez şube kurulurken istedik ki simidin her aşamasını isteyen herkes görsün bilsin ve gönül rahatlığıyla yiyebilsin. Ve gerçekten de yıllardır simit yemiyordum sizinle tekrar başladık diyenler o kadar çoktu ki.

Simit dünyası Manisa’da bir çok ilki yaşatıyor,açıldığınız günden beri 7/24 sürekli açıksınız. Gece bile sıcak poaça ve kurabiyeler çıkıyor değil mi ?

Evet . Kapı kilidi yok 24 saat açık . Ve gece istediğiniz saat alışveriş yapabiliyorsunuz. Üretimi yapılan her ürünün ön hazırlığı olmak zorunda. Mesela bir taban simidinin müşterilerimizle buluşması 18 saat . Arka mutfak hep çok yoğun dolayısıyla gece ve gündüz iki ekip çalışmakta ve biz de 7 /24 hep açığız. Gece 02:00 de bir tepsi ıspanaklı ev böreği veya sıcacık bir coco ile karşılaşmanız bizde çok normal şeyler.

Ramazana özel menüleriniz farklı seçenekler var mı ?

Ramazan da şuruplu tatlılar biraz daha ön planda . Ve tabi ki güllaç . Bu ürünler iftar saati için. Asıl şenlik gece başlıyor.  Tüm simit çeşitleri ve diğer ürünler kelleci fırını geleneğiyle iftardan sahura ramazan ayını farklı kılıyor.

Manisa’nın markası şimdide kendi içinden yeni genç bir marka yarattı ‘’ikramcı’’ bize yeni markanızı anlatırmısın

Babam ve iki erkek kardeşimle çalıştığımız gıda sektöründe edindiğim gıda tecrübem, Manisa gıda piyasasını gözlemlerim sonucunda ‘’ikramcı’’ hayata geçirmek istediğim hayalim ve düşüncem oldu. ‘’İkramcı’’ markasını tek başına oluşturmak ayrıca bir keyifti. ‘’İkramcı’’ ; alışılmış Manisa simit dünyası ürünlerinin dışında daha butik daha konsept ve hedef kitlesi farklı bir oluşum . Sistemi de çok daha farklı 10 Temmuz’dan  itibaren sipariş ve dağıtımlara başlıyoruz.

DSC_2805

Bizim gibi çalışan kadınlara ve tüm Manisa’ya bu keyifli lezzetin sürprizini vermekten bende mutlu oldum İKRAMCI menüleri neler ?

Menülerimiz çok özel, her ürün ev yapımı tazeliğinde. Ev ve yöresel yemekler var. Özel günlerinizde, davetlerinizde, kutlamalarınızda bir telefonla hep yanınızda olacak büyük bir keyif ve lezzet İKRAMCI.

Manisa simit dünyası nın gelecek planları nedir ?

Bizim simit ile yapacaklarımız durma noktasına gelmedi. Yapılacak çok iş var daha.

Şube sayısı artabilir. İki tane patenti alınmış ön çalışmaları yapılmış projemiz var gıda ile ilgili. Önümüzdeki yıl bir tanesi faaliyette olacak. Mevcut düzenimizi bozmadan ürün çeşitlerimizi arttırarak yolumuza devam ediyoruz.

Simit Dünyası ve yeni markanız İkramcı nın dışında sektörde ilgilendiğiniz başka işler var mı ?

Ürünlerimizde her şeyin orjinaline önem verdiğimiz için tarımla ilgilenmeye başladık. 450 dönüm tarlamızda zeytin,badem ve ceviz ağaçlarımız var. Araziden organik ürünlerle hizmet vermek en büyük gururumuz.

DSC_2822

Comments

Leave a Comment

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Reload Image