Press enter to see results or esc to cancel.

Yılmaz Taner İle Röportaj

‘’MİSAFİRPERVER’’ YILMAZ TANER

Hayatımızda bazen kırılma noktalarımız vardır bunlar bizim hayatımızı yönlendirir. Yılmaz Taner’i annesinin spor yapmasını istememesi ve müziğe daha fazla ilgi duymasını sağlaması gibi.

Sevgili Yılmaz Taner albümü gibi misafirperver, mütevazi, beyefendi birisi. Albüm hazırlıkları aşamasında buluşup müziğe ve hayata dair sohbet ettik.

yilmaztaner2

 

YILMAZ TANER KİMDİR? EĞİTİMİN, MÜZİKTEKİ ALANIN NEDİR?

Okurlarımıza kendini tanıtırmısın?

1982 yılında Adapazarı’nda dünyaya geldim. Müzik hayatıma çocukken babamın hediyesi olan akordeon ile başladım. Ayrıca ortaokul yıllarında dinlediğim Bon Jovi ve Pink Floyd’un etkisinde kalarak gitar çalmaya başladım. Ortaokul ve lise eğitimim süresince çeşitli belediye organizasyonları ve okul etkinliklerinde yer aldım. Lise yıllarında Sakarya’da okurken lisanslı profesyonel voleybolcu olarak başarıyla sürdürdüğüm spor kariyeri, annemin istememesi üzerine o yıllarda mecburen sona erdi. Bu kritik karar müziğe daha fazla ilgi duymama ve odaklanmama sebep oldu.

 

2002 yılında Muğla Üniversitesi Müzik Eğitimi Anabilim dalına girmeye hak kazanarak piyano, klasik gitar ve şan eğitimi aldım. Üniversite bünyesinde solo orkestra ve koro ile birlikte sayısız konserlere çıktım.

2009 yılında Muğla Üniversitesinden mezun olarak müzik öğretmeni olmaya hak kazandım. Bu sürede söz ve beste yeteneğimi de geliştirip çocukluğumdan beri hayalini kurduğu albüm çalışmalarıma başladım.

2011 yılında askerlik dönüşü albüm hazırlıklarının ilk adımlarını atarak, bu süreci tamamladıktan sonra artık müzik severlerle buluşmaya hazırdım.

 

İlk albümüm MİSAFİRPERVER’i Promore etiketiyle çıkardık. Sözü ve müziği kendisine ait olan FELEK isimli çıkış şarkımın video klibi içinde yönetmen Serdar Gözelekli ile çalıştık.

yilmaztaner3

 

ASLINDA HAYATINDAKİ KIRILMA NOKTAN ANNENİN SPOR YAPMANA KARŞI ÇIKMASI OLMUŞ GİBİ AMA SANA GÖRE

HAYATINDAKİ KIRILMA NOKTAN NEDİR?

Aslına bakılırsa bir kırılma noktası olmadı. Çünkü kendimi bildim bileli bir tek idealim, bir tek hedefim oldu, o da albüm çıkarmakti. Onu da başardım şükürler olsun. İnsan gideceği yolu biliyorsa şayet fazla kırılma noktalarına ihtiyacı kalmıyor diye düşünüyorum. Şunuda söyleyebilirim ki hayat karşına her zaman doğru insanları çıkarmıyor. Ben kalbimin ekmeğini yiyorum diye düşünüyorum. O yüzden hayat o doğru insanları karşıma çıkardı. Bunların da herbiri kırılma noktası bence.

 

BUGÜNE KADAR HAYALİN NEYDİ, ŞU ANDAKİ HAYALİN NEDİR?

Az önceki soruda da cevapladığım gibi hayal ettiğim tek şey albüm ve başarılarla dolu bir kariyer. Hayatımın sonuna kadar bu işi yapar mıyım bilemiyorum ama ilerde deniz kenarında, sessiz sakin bir yerde bir restoran sahibi olmayı da isterim. Nasip 🙂

EN ZORLANDIĞIN AN?

Özel bir radyoya canlı yayında ilk kez konuk olmuştum. O an telefonda ne dediğimi, sorulan sorulara nasıl cevap verdiğimi inan sonradan dinlediğimde duydum :)) Çok heyecanlı ve komikti.

STÜDYO MU ZOR, SAHNE Mİ ?

İkiside çok zor net söyliyeyim. İkiside apayrı şeyler. Stüdyo çalışmaları titizlikle ve disiplinle geçiyor. Canlı enstrüman kayıtları, aranjeler, okuma kayıtları çok önemli şeyler. Saatlerce ya da günlerce stüdyoda kalmanız gerekebiliyor :)) Sahne apayrı bir şey… Kesinlikle tecrübe isteyen bir iş. Herkesle aynı frekansta olmak lazım bi kere. Sahne performansını izlemeye, eğlenmeye gelen insanlarla doğru iletişimi kurduğunuz zaman dünyanın en güzel şeyi.

yilmaztaner4

 

UNUTAMADıĞIN SAHNE HATIRAN VAR MI?

O kadar çok ki :)) Ama şöyle söyleyebilirim, tavanı aktığı için kova koyulan sahnede bile söyledim :)))

ŞEHİRLERDE MÜZİKLER DEĞİŞİYOR MU? İNSANLAR HER YERDE AYNI MÜZİKLE Mİ EĞLENİYOR, MANİSA, İSTANBUL…?

Evet  değişiyor ama çok fazla değil, genelde aynı şarkılar. Çünkü en sevilen şarkıları hazırlamak durumundasınız. Ama herkesin yorumu bir değil tabiki. İyi yorumladığınız şarkılar da sizin farkınız oluyor.

ALBÜME KARAR VERDİĞİNDE YAPIMCILARDAN EN ÇOK NE DUYDUN? DESTEKLEYENLER, DESTEKLEMEYENLER?

Genelde aynı müziklerle eğleniliyor. Aslına bakılırsa işletilen mekana ya da organizasyona göre değişebilir. Fakat popüler olan neyse genelde o şarkıları söylemeye çalışıyorum.

SEKTÖRÜN İÇİNDE OLMAK NASIL BİR DUYGU? SEN SAHNEDE ŞARKI SÖYLÜYORSUN, ARKADA YAPIMCI FARKLI ŞEYLER DÜŞÜNÜYOR. BU PARÇA TUTAR, ŞUNU MU ÇIKIŞ PARÇASI YAPSAK, İŞİN MADDİ BOYUTU… NASIL HİSSEDİYORSUN?

Yaklaşık 13 yıldır sahne anlamında sektör içinde bulunuyorum. Fakat şu an klibi yayınlanan ve albümü olan bir sanatçı durumunda olduğum için müzik sektörünün içine asıl şimdi girdiğimi düşünüyorum. Ve duygularımın ben bile farkında değilim 🙂 Tek hissettiğim herşeyin çok daha güzel ve kaliteli olacağı. Yapımcılar da şarkıyı söyleyen sanatçı da işin maddi boyutunu ve pazarını düşünmek zorundadır, hatta bu ilk kuraldır. Beni de albüm hazırlığına başladığım günden beri menajerim, yapımcım ve dinleyiciler çok yönlendirdi. Acı ama gerçek olan bir şey daha var ki bir çok albüm yapmak isteyen solistlerin paralarının, yapımcıları tarafından son damlasına kadar alındığı ve karşılığında teslim edilmeyen bir çok iş ve albümde ülkede mevcut. Gerçekten ciddi bir ekip kurmadan bu işe girilmesi taraftarı değilim.

MÜZİSYENLİK, SANATÇILIK, SÖZ YAZARLIĞI…

‘KIYAMADIM İKİMİZE’ ŞARKISINDAN BAHSEDELİM BAŞKA ŞARKILARIN VAR MI  ?

Albümde sözü ve müziği bana ait bir şarkım var (Ben Yaşarım). İleriye dönük projeler içinde sakladığım, söylemekten çok keyif aldığım şarkılarımda var. Her şey zamanla olacak diye düşünüyorum. ‘’Kıyamadım İkimize’’ nin hikayesi ise, şarkının bestesi konusunda açıklama yapabilirim. Sözü Murat Dalkılıç ve Özhan Piliçci’ye ait çünkü. Bestesi de Kuşadası’nda bir gün kahvaltı yaparken yaklaşık 5 dakika da bitti 🙂 İnsanlara hissettirdiğimiz duyguyu bilemiyorum ama ben yağ, reçel, peynir yiyordum :)) Daha sonra Murat’ın bu şarkıyı okumasını istedim. Çünkü çok yakışacaktı sesine ve nitekimde öyle oldu. Kariyerinin en güzel şarkılarından birtanesi diye düşünüyorum. Yolu açık olsun…

 

ŞARKILARIN HİKAYESİ VAR MI?

Genelde yaptığım şarkıların hikayeleri olabiliyor. Onun dışında başkalarını düşünerekte yaptığım şarkılar var. İnsanların üzüntüleri, sevinçleri de bana ilham olarak geri dönebiliyor.

 

ÖNCE MÜZİK Mİ SÖZ MÜ?

ŞARKI SÖZLERİNİ YAZIP ÜZERİNE Mİ MÜZİK YAPIYORSUN YOKSA TAM TERSİ Mİ ?

Bunun cevabını hiçbir zaman veremedim çünkü bazen besteye söz çalıştığım, bazen de söze beste çalıştığım çok olmuştur. Zaman zaman da ikisi aynı anda gelebiliyor. Yani bir kuralı yok.

 

BU KADAR ŞARKI, DUYGUSALLIK…

BANA DA AYNI SORULAR SORULUYOR. DUYGU İNSANLARI İÇİN İLİŞKİYE GEREK YOK AMA HAYRANLARININ MERAKINI GİDERMEK AÇISINDAN SORUYORUM. İLİŞKİN VAR MI?

SANA GÖRE DOĞRU İNSAN?

Şu an ne kadar hayranım var bilemiyorum ama :)) Onlara da şunu söyleyebilirim, değer verdiğim biri var evet. Her konuda anlaşabilmek lazım. Özellikle bu sektördeki birinin sevgilisi olmak çok zor. Tahammül gücü yüksek olması ve çok anlayışlı olması gerek, onunda işi benim kadar zor :))

 

yilmaztaner5

 

DİZİ MÜZİĞİ YAPTIN MI YA DA AKLINDAN GEÇİRDİN Mİ?

Hiç yapmadım, düşünmedim de aslında. Ama ilerde neden olmasın. Bunu yapabilecek her türlü yeteneğe ve özelliğe sahibim. Zamanla o da olur inşallah.

 

RADYODA MURAT DALKILIÇ ÇALIYOR SONRA SEN ARDINDAN FETTAH CAN… NE HİSSEDİYORSUN ?

Sorduğunuz iki ismide daha albümleri yokken tanıyordum ve ikiside birbirinden iyi, on üzerinden yüz insandır. Radyoda çaldıktan sonra veya televizyonda klip yayınlanırken onların ardından kendimi dinlemek ve izlemek muhteşem. Hemen dua etmeye başlıyorum, şükrediyorum…

BUNDAN SONRAKİ PROJELERİN NELER ?

Her şey daha yeni öncelikle albümümü ve şarkılarımı tüm Türkiye’ye duyurmak amacım. Herkesin evine girebilmek, kulaklığında çalabilmek, sevindiğinde, evlendiğinde, üzüldüğünde bir şekilde sesimi duyurabilmek. Projeler başarıyla şekillenecektir, onlarıda hep beraber görürüz inşallah.

 

BİZE SÖYLEMEK İSTEDİĞİN BİR ŞEY VAR MI ?

Yaklaşık bir kaç gün içinde albüm çıkıyor ve öncelikle tüm d&r ‘lardan bulabilirler. Zamanla tüm Türkiye’ye yayılıcaz. Ayrıca bize www.yilmaztaner.com , twitter.com/yilmaztaner , facebook.com/yilmaztanerofficial ve youtube.com/yilmaztanertv ‘den ulaşabilirler.

Bu arada Manşet Gazetesine, siz Nuray Çevirmeci’ye ve Sedef Özgirgin’e bu güzel sohbet için çok teşekkür ederim. Değerli Manisa halkına da sevgiler saygılar…

Comments

Comments are disabled for this post