Press enter to see results or esc to cancel.

Butik Lale Nalan Dönmez Röportajı

Butik Lale’nin başarılı yöneticisi Nalan Dönmez, hem başarı hikayesini anlattı, hem de modaya dair kadınlara önemli tüyolar verdi

Erkek egemen bir toplumda kadının başarılı olabilmesi için daha fazla emek ve fedakarlık etmesi gerekiyor. Aynen Butik Lale’nin sahibi Nalan Dönmez gibi. Açtığı butikte sadece satış hizmeti değil, imaj danışmanlığı da yapan Nalan Dönmez, yıllardır yapılmayanı yaparak Manisa’da modaya yön vermeye de çalışıyor.

Giyim sektörünü yakından takip eden Dönmez, Kentimizdeki gelişime paralel sektörün gereklerini de yerine getirerek, marka olma yolunda hızla ilerliyor.İşine heyecanını ve fikirlerini de katan Nalan Dönmez, Köşe Yazarımız Nuray Çevirmeci’nin sorularını ise şöyle yanıtlıyor:

 

20131026_114554_338x600

İMAJ DANIŞMANI GİBİ

Kıyafet sponsorum Butik Lale’nin sahibi Nalan Dönmez, yeni mağazası, yeni yüzüyle yeni sezona ‘Merhaba’ dedi. Sevgili Nalan Hanım mağazadaki ürünlerinin kalitesinin dışında müşterilerine verdiği fikirleri ile imaj danışmanı gibi.
Manisa’da ilk şahsi defilesini yapan sevgili Nalan Dönmez ile 2014 modasından, kilolu bayanlara tüyolara kadar her konuyu konuştuk.

ÇEVİRMECİ: Nalan’cım okul yıllarında mağaza açmak bu sektöre girmek aklında var mıydı ?

DÖNMEZ:Lise yıllarında tasarım ve çizim çalışmalarım vardı. Hatta kendi diktiğim kıyafetlerim var. Yüksek hemşirelik mezunuyum. 1,5 yıl hemşirelik yaptım. O dönemde eşim ile tanıştık. Evlilik, çocuk derken evde oturamayacağımı anladım. İçimde hep bir mağaza açmak, moda sektörüne girmek vardı. Yakın arkadaşım Hanzade Butik sahibi Süheyla Soytürk dükkanı devir etmeye karar vermişti. Duyunca ‘Ben almak istiyorum.’ Dedim. O’da beni kırmadı sağolsun. O’nun desteği ile mağaza ve giyim sektörüne girmiş oldum. Burdan Süheyla Hanıma teşekkür etmek istiyorum. İlk İstanbul’a ürün seçmeye birlikte gittik. Mağazalarla, sektörle ilgili bilgileri kendisi verdi. Hayatımda dönüm noktası oldu kendisi.

ÇEVİRMECİ:Peki Butik Lale ismi nereden aklına geldi ?

DÖNMEZ: Mağaza için isim arayışına girdiğimizde kendi ismim olmasını özellikle istemedim. Laleyi zarif olduğuna inandığım için ve bir kadını en iyi temsil eden çiçek olarak gördüğüm için tercih ettim. Manisa’nın simgesi de lale, mağaza olarak Manisa’nın simgesini temsil etmekte gurur verici.

MANİSA’DA İLK MARKA DEFİLESİ YAPTI

ÇEVİRMECİ:Butik Lale olarak Manisa’da ilk şahsi defileni yaptın…

DÖNMEZ:Evet şimdiye kadar mağazalar marka defilesi yaptılar. Biz ilk şahsi defilemizi yaptık. Yıllardır kafamda kıyafetlerin ön planda olduğu, herkesin gelip seyredebileceği bir sokak defilesi yapmak vardı. Organizatör Serkan Duman arkadaşım. Kısa sürede yapabilir miyiz, diye konuştuk. Sağ olsun istediğim gibi yardımcı oldu. 4 Eylül’de Organizatör Serkan Duman’la birlikte 9 best model mankenin sunduğu, 300 kişinin katıldığı bir sokak defilesi yaptık. Herkes çok memnun oldu. Bende çok mutlu oldum. İyi ki yapmışız.

 

20131026_114725_338x600

HAYATININ DÖNÜM NOKTASI

ÇEVİRMECİ:Butik Lale yeni yüzüyle yeni sezona Merhaba! Dedi…

DÖNMEZ: Evet, defileden sonra gelen müşterilerim defiledeki kıyafetleri görmek istiyorlar ve küçük dükkanda kıyafetleri sergilemek zor oluyordu.

Hayatımda dönüm noktası olan dükkan komşum Hanzade’nin sahibi Süheyla Hanım karşımdaydı. Dükkanını devretmek istedi, tekrar kendisi ile görüştük ve onun dükkanına geçtik. Ben müşterilerimle sohbet etmeyi, kahve, çay içmeyi seviyorum. Mağazaya geldiklerinde kendilerini rahat hissetsinler, kıyafetleri rahat denesinler istiyorum. O nedenle ferah, geniş ve aydınlık, huzur veren bir ortam hazırlamaya çalıştım. Mağazamızı dıştan lüks gören girmeye çekinen müşterim oluyormuş, lütfen çekinmesinler. Dükkanıma gelen her müşterim benim için önemli. Alış veriş yapsın ya da yapmasın herkes bir gün gelecektir. Bir tek takı bile alsa aynı özeni her müşterime gösteririm. Herkesi bekliyorum, benim herkese kapım açık.

GÜZEL GİYİNMEK HER KADININ HAKKI

ÇEVİRMECİ:Butik Lale’nin vizyonu nedir ? İleriye yönelik hedeflerin neler ?

DÖNMEZ:Butik lale açılış amacına yönelik çalışıyor. Hitap etmek istediğim bayanlar 25-55 yaş arasıydı. Kendi yaş ve tarzıma da uygun olduğu için öyle çalışmak istemiştim. Özellikle 50’li yaşlardaki bayanlar menopozunda etkisi ile yıpranma yaşıyorlar. Onlara hitap edip onları mutlu etmek istedim. Son alış verişimde 48 bedene kadar çıktım. Kilolu olması demek bir bayanın çirkin olması demek değil. Kaliteli ve güzel giyinmek kilolu bayanlarında hakkı. Onlara yardımcı olmak için elimden geleni yapacağım. İleriye yönelik hedeflerim arasında erkek giyime girmek var, çiftler birlikte gelip alış veriş yapsın istiyorum.

ÇEVİRMECİ:Butik Lale de hangi markalar var ?

DÖNMEZ:Piamente, Okçu Triko, Neri, Nilmark ile çalışıyorum. Deri çantaların bire bir replikaları var. Deri, süet eldivenlerimiz var. Kabana hiç girmemiştim, bu sene kabanlara girdim. 70’li yılların kaban modelleri moda.

2014 MODASIYLA İLGİLİ MERAK EDİLENLER

ÇEVİRMECİ: İstanbul’dan yeni geldin, 2014 modasından bahseder misin ?

DÖNMEZ:Bu senenin modasında dar etekler var. Etek ve elbise boyları ya çok uzun ya da çok kısa, orta boy yok. 2014 ‘te kadınlar çok feminen olacak.

Öncelikle size giydirdiğimiz fuşya rengi bu yılın ve sizin renginiz. Saks rengi, yeşil, mürdüm renkleri moda. Geçen yıllarda kullanılmayan safran rengi çok var. Kırmızı diğer senelere göre daha çok , özellikle kırmızı, gri ve siyah kombinler gözde. Deri çok moda. Aksesuar olarakta, ana hat olarakta çok göreceğiz. Fermuarlar çok moda, etek ve elbiselerde fermuarlı modeller var. Bu yıl eldivenli bayanları çok göreceğiz, özellikle siyahın yanı sıra kırmızı ve kahve renkli süet deri eldivenler var. İstanbul’da modacılar; önümüzdeki sezon itibariyle kadınlar canlanacak, kışın soğuk, kasvetli havasından kurtulmak için renklenecek diyor. Önümüzdeki sezonda yılan derisi çok moda, yırtmaçlar, bedene oturan feminen modeller çok. Pantolonlarda iki paça modeli çok var. Sigaret dediğimiz dar paçalılar ve tayt tarzı paça. Bol paçalı pantolonlarda var. Süet elbise ve yelekler var. Dantel aksesuar olarak elbise ve ceketlerde çok kullanılmış.

ÇEVİRMECİ:Türkiye’de en beğendiğin modacı kim ? En iyi giyinen bayan kim sence ?

DÖNMEZ: Modacı olarak Cemil İpekçi’yi çok beğenirim. Osmanlı motiflerini çok severim. İyi giyinen bayanlar arasında Hülya Avşar her ortama çok iyi adapte olabiliyor. Tülin şahin ve Ivana Sert çok iyi giyiniyor.

MANİSALI KADINLARIN TERCİHİ

ÇEVİRMECİ:Manisalı bayanlar neleri tercih ediyor ?

DÖNMEZ: Manisa’da çok şık giyinen, kendine bakan bayanlarımız çok. Şık ve kaliteli giyinmeyi seviyorlar. Her tür kıyafet tercihi var.

ÇEVİRMECİ:Sana göre güzel giyinen kadın nasıl olmalı ?

DÖNMEZ: Güzellik insanın içinden gelen bir şey. Çok iyi giyinip kendi içi iyi olmayan kişilerde var. İnsanın iç güzelliği dışa yansır. Mesela müşterilerim arasında evde bile çok şık giyinen, kıyafetlerini seçerken benim sözümden çıkmayanlar var.

ÇEVİRMECİ: Senin sözünden çıkmayanları duyunca, bana fuşya rengi bluzu giydirdiğini hatırladım. Nalan’cım müşterilerine stil konusunda çok güzel fikirler veriyorsun…

DÖNMEZ:Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum. Askıda görüp beğenmediğiniz ürünü giyince güzel olduğuna sizde şahit olduk. Müşterilerim üzerlerinde deneyince verdiğim ürünün yanlış olmadığını anlıyorlar.

ÜRÜN SEÇERKEN DİKKAT!

ÇEVİRMECİ: Ürün seçerken nelere dikkat ediyorsun ?

DÖNMEZ:İlk beğendiğim, baktığım doğrudur genelde. Kendi inandığım rengin dışında renkleri almam. Geçen sene pudra renginde çok zorlandığımı söyleyebilirim. Zor bir renktir, vücut seçer. Firmaya da sorar, fikir alırım. Müşterilerimin bedenlerine ve isteklerine göre alış veriş yapıyorum. Tek seri çalışıyorum buda kişiye özel gibi oluyor. Manisa küçük yer, herkesin aynı şeyi giymesi hoş değil.

ÖNEMLİ TÜYOLAR

ÇEVİRMECİ:Butik Lale olarak vizyonun kilolu bayanlara hitap edip onları mutlu etmek demiştin, bize kilolu bayanların kıyafet seçimleri ile ilgili tüyolar verir misin ?

DÖNMEZ: Giyinirken genelde kilolu, kötü olan beğenmediğimiz yerleri kapatıp, beğendiğimiz ön plana çıkmasını istediğimiz yerleri açmalı göstermeliyiz. Örneğin bacakları güzel olan bir bayan mini etek giymeli. Göğüsleri büyük olan bayanlarda alt beden dar üst beden bol çalışılır. Kalça genişse kalçayla birlikte açılan İspanyol paça çalışılır. İspanyol paça genel olarak kadın vücudunu toplar.

PSİKOLOJİ VE TÜKETİM İLİŞKİSİ

ÇEVİRMECİ:İnsanların psikolojisi ile alış veriş doğru orantılı mı ?

DÖNMEZ: Evet mağazaya geldiklerinde ben yüzlerinden anlıyorum. Kadınlar genelde morali bozuk olunca kuaföre, morali iyiyse ve kilo problemi varsa kıyafet almaya gidermiş. Müşterilerimle özel ilgilenmek onlarla duygusal bağ kurmak morallerini düzeltmek ve kendilerini rahat hissettirebilmek için mağazayı genişlettim. Moralleri iyiyken kırmızı renkleri, bozuk olunca da siyahı tercih ediyorlar genelde.
20131026_120827_338x600

DOĞRU ALIŞVERİŞ NASIL OLUR

ÇEVİRMECİ:Hepimizin yaşadığı bir konuyu sormak istiyorum ‘’gardırobu açıyoruz ve giyecek bir şeyim yok’’ bu konuda fikir verir misin ?

DÖNMEZ: Her mağazada kombin olmalı. Benim mağazamda mutlaka kombinlerim vardır. Renk grupları, ceketler, takımlar kombindir. Müşterimi kombinleyip gönderirim. Bir tek ayakkabı yok bizde. Alış veriş yaparken kombin olarak almalısınız. Ya da evdeki kıyafetlere göre biz size kombin yapacağız. Doğru alış veriş budur. Böyle olmayınca gardıropta sorun yaşıyorsunuz . Doğru söylüyorsun ama kombin yapmak birazda şartlarla alakalı… Evet ama kombin yapmak ille de çok pahalı kıyafetler almak anlamına gelmiyor. Yakıştırmak önemli, güzel ve kaliteli giyinmek her kadının hakkı. Mağazamda her bütçeye uygun kombinler yapabilirim, müşterilerimi bekliyorum.

TEK RAKİBİ KENDİSİ

ÇEVİRMECİ: Nalan’cım çok mütevazisin mağazanda olmayan ürünler konusunda diğer mağazalara yönlendiriyorsun. Buna ben şahidim. Bu konuda tebrik ediyorum seni.

DÖNMEZ: Herkesin olduğu yer belli. Ben her konuda alçak gönüllüyüm. Bazılarının büyüklüğünü kabul etmek önemli. Ben kendimle yarışıyorum, en büyük rakibim kendim. Kimseyle yarışıp saldırmanın anlamı yok. Tercih ve piyasa belli. Herkesin kısmeti kendine. Hayatım boyunca sakinliği tercih ettim.

ÇEVİRMECİ:Keyifli sohbet için teşekkür ederim.

DÖNMEZ: Asıl ben size teşekkür ederim Nuray hanım.

Comments

Comments are disabled for this post